Xantos Antik Kenti

Harita (enlem, boylam)36.356514, 29.318721
Likya kentleri içinde önemli bir yere sahip olan Xantos (Santos), Kaş'a 40 km uzaklıkta. Likya medeniyetinin ilk dönemlerinde başkent olduğu biliniyor. Bölgede en erken kazıya başlanan(1950) antik kent olan Xantos, 1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları Listesi'nde yer alıyor.

Tarihçi Heredot anlatımlarında Xantos'da geçen bir olaya yer vermiş. M.Ö. 545 yılında Pers imparartoru Harpagos önderliğindeki ordunun saldırısına karşı koyamayan Xantos savaşçıları, teslim olmamak için geri döndüklerinde aileleri ile birlikte tüm şehri ateşe verirler. O sırada şehrin dışında olan 80 aile geri dönüp, yeni göçmenlerle birlikte şehri tekrar kurarlar.

Büyük İskender'in Likya'yı ele geçirmesi ile başlayan Helenistik döneme kadar önemini koruyan şehir, daha sonra Patara'nın başkent olması ile geri planda kalmış. Bizans döneminin sonuna kadar varlığını koruyan şehirde, farklı dönemlerden kalma surlar, akropol, kilise, hamam, tiyatro yapıları ve anıtlar görülüyor. Xantos'un anıt mezarları dünyaca ünlü. Çünkü 1842 yılında İngiliz gezgin Sir Charles Fellows tarafından İngiltere'ye götürülmüş. Nereidler Anıtı, Harpy Anıtı ve Pavaya Lahdi hala British Museum'da sergileniyor.

Kınık köyünün içinde yer alan ören yeri, her gün ziyaretçilere açık ve giriş ücreti 12 TL.