Kaş Tekne Turları

Kaş'a gelip de günübirlik tekne turlarına katılmayan hemen hemen yoktur. Kaş'ı tekne ile dolaşmak öyle keyifli ki aynı rotayı defalarca yapmanın hiçbir mahsuru yok. Üstelik tekne ile bir çok farklı rotada da tur yapabiliyorsunuz. Kaş'ın kayalık yapısından dolayı doğal plajlarının az olması ve sadece denizden görülebilecek dikkat çekici yerlerinin oluşu tekne turlarına ilgiyi arttırıyor. Bu turlar sayesinde hem antik kalıntıları görüyor hem de karadan ulaşamayacağınız birçok güzel koyda denize girme fırsatı yakalamış oluyorsunuz.

Günübirlik tekne turlarından en popüler olanı Kekova Turu. Kekova, meşhur batık kentin olduğu ada. Bu rotada batık kent dışında, Kaleköy'ü ve çeşitli koyları görüyor, bol bol denize giriyorsunuz. Türkiye'de yapılan en güzel günübirlik tekne turlarından biri olduğu kesin...

Kekova turunuzu merkezde ofisleri olan seyahat acentaları ya da Kaş limanında yan yana sıralanmış kooperatif teknelerinden biri ile anlaşarak yapabilirsiniz. Kooperatif teknelerinin hepsi limandan hareket ediyor, bir ofisleri bulunmuyor. Teknelerin önündeki masalardan bilgi alabilir ve yerinizi ayırabilirsiniz.

Acenta ile anlaşacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta, teknenin nereden hareket edeceği. Çünkü acentaların bazıları Kaş limandan bazıları da Üçağız'dan kaldırıyor teknelerini. Kaş limandan hareket ettiğinizde yolu deniz üzerinden alıyorsunuz ki bu hem daha çok denizde olmak hem de daha çok teknenin motor sesine ve akşamüstü dalgasına maruz kalmak demek. Üçağız'dan hareket etmek için önce servis ile Kaş'tan Üçağız'a 40 dakika kara yoluyla geliyorsunuz. Tekneye burada binip iniyorsunuz. Böylece zamandan tasarrufunuz oluyor ve tekneyle daha fazla koya uğramış oluyorsunuz.

Kekova Turu dışında en çok tercih edilen turlar, Adalar ve Kaputaş Turu. Adalar turunda Kaş'ın etrafındaki minik adalarda dolaşıyor, bol bol denize giriyorsunuz. Kaputaş Turu ile Kaputaş plajında yüzme ve mavi mağarayı ziyaret etme olanağınız bulunuyor.

Tekne turları sabah 9 gibi çıkıp akşam 7 gibi dönüyor. Öğlen yemeği teknenin mutfağında genelde kaptanın eşi tarafından hazırlanıyor. Teknelerde müzik çalınmaması Kaş'a özgü bir durum. Özellikle bayram gibi yoğun dönemlerde tekne turları için önceden rezervasyon yapmanızda fayda var.

Günübirlik turlar dışında özel tekne kiralamanız da mümkün. Teknenin kapasitesine ve konforuna bağlı olarak, kaç kişi olursanız olun günlük bir ücret ödüyorsunuz. Rotanızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Bu turları 2-3 günlük yapmak da mümkün...