Kaleköy

Geçmişi M.Ö. 4. yy’a dayanan Kaleköy, Likya Birliği'ne bağlı antik Simena kentinin üzerine kurulmuş küçük bir köy. Demre'ya bağlı, bir yarımada üzerinde bulunan Kaleköy’e ulaşım deniz yoluyla sağlandığı için bir ada izlenimi yaratıyor. Kaleköy Türkiye'de kara ulaşımı olmayan nadir yerlerden biri aslında. Kaş merkezden ya da Üçağız'dan kalkan tur teknelerinin uğradığı, ama an fazla 1 saat kaldığı köy kesinlikle daha çok ilgiyi hak ediyor.

60-70 haneli küçük köyün halkı yıllardır antik kalıntılarla iç içe yaşıyorlar. 1. derece sit alanı ilan edilmiş köyde yapılaşma kontrol altında. Bazı evlerde antik yapı malzemelerinin kullanıldığı belli oluyor. Köy içindeki taş merdivenlerin yüzyıllar öncesinden kaldığını anlayabiliyorsunuz. Köyün yerlisi artık sadece turizm ile geçindiği için mekanlarını çeşitli şekillerde büyütmeye çalışmışlar. Bu da köyün otantikliğini biraz bozmuş. Köyde  4-5 pansiyon ve birbirine benzeyen çok sayıda restoran bulunuyor. 

Burası sadece yürüyerek dolaşabileceğiniz, trafiğe kapalı bir köy. Herhangi bir aracın giremeyeceği dar, merdivenli patika yollardan yürüyebiliyorsunuz. Yürüme yolları evlerin önünden geçiyor. Köyün kadınları kendi yaptıkları el işlerini satıyorlar genelde kapı önlerinde. Patika yol sizi köyün en sağında denizin içinde duran lahit mezara çıkarıyor. Orada denize de girebiliyorsunuz.

Köyden bir aile tarafından yapılan ev dondurması 2-3 yıl önce çok ünlü olunca, şimdi bütün kafeler ev dondurması ismiyle dondurma satmaya başlamış. Ev dondurmasını ilk yapan yer Ankh Kafe. 87'den beri sadece şeftali, fındık ve muz dondurması yapıyor. Gerçekten çocukluğunuzdaki lezzeti buluyorsunuz. 'I am there' kafe son yıllarda köyde dondurmayı meşhur eden yer. Çok popüler olunca sadece dondurma servis eden büyük bir kafe kurmuşlar. Dondurmanın topu 5 TL. 

Köyün tepesinde Simena Kalesi bulunuyor. Taş merdivenlerden, 10 dakika süren tırmanış yaz sıcağında zorlayıcı olsa da kesinlikle yukarı çıktığınıza değiyor. Sizi son derece büyüleyici bir manzara bekliyor yukarıda. Uçsuz bucaksız görünen Akdeniz, etrafa saçılmış gibi duran lahit mezarlar, keçiler, yaşlı zeytin ağaçları... sanki zamansız ve hiç değişmeyen bir yerdesiniz... Kaleye giriş 12 TL.

 Kaş'tan Kaleköy'e Ulaşım Seçenekleri

- Kaleköy'e Üçağız üzerinden geliniyor. Ama Kaş'tan Üçağız'a herhangi bir toplu taşıma bulunmuyor. Ya kendi aracınızla ya da taksi ile gelebilirsiniz.

- Köye kendi arabanızla gelecekseniz önce Kaş'a 40 dakikalık uzaklıkta bulunan Üçağız köyüne geliyorsunuz. Oradan 3 km kadar bozuk bir yoldan ilerledikten sonra Simena Kalesi'nin dibine varıyorsunuz. Orada arabayı bırakarak antik patika yolu hafif bir tırmanışla yürüdüğünüzde 5-10 dakikayı bulmuyor köyün içine varmak.

-  Üçağız'dan sizi sadece Kaleköy'e getirip götüren bir deniz taşıtı yok. Üçağız'a arabanız ile geldikten sonra buradan tekne kiralayabilirsiniz. Böylece hem Kaleköy'ü hem de batık kenti görebileceğiniz kendi tekne turunuzu düzenlemiş olursunuz. Üçağız Kooperatifi tarafından 1,5 saatlik tekne kiralama 250 TL., 3,5 saatlik kiralama 500 TL. olarak belirlenmiş. Kekova Tekne Kooperatifi (Üçağız) 0242 874 20 21

- Bir diğer alternatif de Üçağız'dan kalkan kano turlarına katılmak. 9.30'da kalkan turlar 15.30'da geri dönüyor. Böylece köyde bolca vakit de geçirmiş oluyorsunuz. Bu turu düzenleyen bir çok Kaş acentası bulunuyor.

- Kaş'tan kalkan günübirlik Kekova tekne turlarına katıldığınızda, öğlen mola verdikleri Kaleköy'de inebilir ve bir pansiyonda kalabilirsiniz. Dönüşünüzü yine aynı tekne ile 2-3 gün sonra yaptığınızda, yarım kalan turunuzu da tamamlamış olursunuz.

- Kaleköy'deki pansiyonlardan birinde kalırsanız, Üçağız'dan Kaleköy'e ulaşımınızı küçük kayıkları ile sağlıyorlar.

Kaleköy'de Konaklama

Kaleköy alternatif yerleri sevenler için harika bir konaklama yeri. Doğayla ve tarihle iç içe bir tatil için yabancı turistler uzun yıllardır buranın müdavimi. Konaklama yapacaksanız pansiyonlar kendi tekneleri ile Üçağız'dan alıp geri bırakıyorlar sizi. Kaleköy'de konaklarken pansiyonların kendilerine ait küçük plajlarından denize girebilir, lahit mezarlarla dolu etrafta yürüyüşler yapabilir, pansiyonların kanoları ile etrafı gezebilir ya da Kaş acentalarının düzenlediği kano turlarına katılarak batık kente kürek çekebilirsiniz.

Ankh Pansiyon   0 533 453 57 65
Kale Pansiyon  0242 874 21 11
Mehtap Pansiyon  0242 874 2146
Sahil Pansiyon   0532 352 59 14
Simena Pansiyon 0532 779 04 76