Kekova Adası

Harita (enlem, boylam)36.182544, 29.872930

Kekova Adası 4,5 km2 lik yüzölçümü ile küçük, kayalık bir ada. Tarihi kalıntıları ve batık şehri için ziyaret edilen adanın üzerinde yerleşim bulunmuyor. Ancak tekneler ile ziyaret ediliyor.

Kekova adasına Kaş merkezden kalkan günübirlik tur tekneleri ile 2 saate,  Üçağız’dan kalkan teknelerle 10 dakikada ulaşmak mümkün. Teknelerin bazılarında batık şehri seyredebileceğiniz cam pencereler de bulunuyor. 1990 yılında sit alanı ilan edilmiş adada yüzmek ve dalış kısıtlı alanlarda yapılabiliyor.  Tekneler sadece Tersane koyuna demir atabiliyor. Burada isteyen yürüyerek isteyen yüzerek etraftaki kalıntıları yakından inceleyebilir. Adanın sadece bu bölgesinde denize girilebiliyor.

Tersane Koyu’nda Dolichiste kentine ait, Helenistik dönem bir kule, üç büyük kilise, iki şapel ve liman yapılarının kalıntıları fark ediliyor. Koydan tekne ile devam ettiğinizde 700 metre boyunca karaya paralel olarak konumlanmış, antik çağ ve Roma-Bizans döneminden kalma yapı kalıntıları görüyorsunuz. Antik merdivenlere dikkat ettiğinizde bu yapıların arasında kara yoluyla bağlantı olmadığı ve giriş çıkışların deniz yoluyla yapıldığı anlaşılıyor. Bu kalıntıların alt kısımları deprem dolayısıyla su altında kaldığı için buraya Batık Kent deniliyor. Tekne bu hat boyunca yavaşça ilerlerken tur rehberleri size detaylı bilgiler veriyorlar. Batık kenti, Üçağız ya da Kaleköy'den kalkan kano turları ile de ziyaret edebilirsiniz. Ama en çok tercih edilen Kaş limandan ya da Üçağız'dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılmak. Kekova Kaleköy'ün tam karşısında yer alıyor.