Kalkan

Harita (enlem, boylam)36.265356, 29.392621
Kaş'a 25 km uzaklıkta bulunan Kalkan, Kaş'ın bir mahallesi sayılıyor. Meis'te yaşayan Rumlar tarafından kurulan yerleşim, 1920 yılına kadar 'Kalamaki' ismini taşımış.

Düzenli, temiz, korunmuş bir havası var Kalkan'ın. Hepsi boyalı, bakımlı tarihi rum evleri otel, restoran ve dükkan olarak kullanılıyor. Eski rum evlerinin arasından, trafik olmayan dar sokaklardan yürüyerek deniz kenarına inmelisiniz. Ara sokaklarda çok sempatik birçok kafe ve restoran bulunuyor. Yürürken karşınıza çıkacak cami, kiliseden çevrilmiş. 1800'lü yıllarda yapılmış kilisenin çanı sokaklardan birinde sergileniyor.

Kalkan'ın denizi mavi mayraklı. Yat limanının yanındaki halk plajı herkese açık. Burası belediyenin işletmesinde, o yüzden hem şemsiye-şezlong hem de yiyecek fiyatları çok makul. Yanında bir çocuk parkı da bulunuyor.

Kalkan'da Patara Evleri tarafında denize kurulmuş platformlar üzerinde hizmet veren bir iki beach de bulunuyor. Bu beach'lere ulaşım tekneler ile sağlanıyor.

Son 20 yıldır Kalkan'a yerleşen İngilizler, buranın turizminin şekillenmesine de sebep olmuşlar. Bir çoğunun kendi evleri var. Ve yazın villa tipindeki evlerini yine İngilizlere kiraya vererek villa turizmi denen hareketi başlatmışlar. 

Kalkan aynı zamanda ünlü Club Patara Evleri’nin kurulduğu yer. Türkiye’nin ünlü mimarlarından Turhan Kâşo, tarafından 1993 yılında tamamlanan Club Patara 250 villa ve 60 odadan oluşan bir resort. Özelliği, bulunduğu doğa ile son derece uyumlu mimarisi. Yuvarlak yapısı, doğal taş dokusu ve bol bol yeşillik ve çiçekle bezenmiş peyzajı ve denize karşı muhteşem konumu ile bölgenin klasiklerinden biri haline gelmiş.

Kaş'ta 3-4 günden fazla kalacaksanız, Kalkan'a denize girmek için ya da akşam gezmesi için uğramak iyi fikir !

Yaz döneminde Kaş otogardan 20 dakikada bir kalkan minibüsler ile Kalkan'a gidebilirsiniz.