Kaş Plajları

Kaş kıyıları genelde kayalık olduğu için denize girilecek doğal plajlar, koylar çok fazla yok. O yüzden merkezde daha çok kayalıklar üzerine kurulmuş tahta platformlardan, Kaş'ın yakın çevresindeki plajlardan ya da tekne turlarından denize giriliyor.

Kaş'ın denizi kum yerine ufak, açık renkli çakıllardan oluştuğu icin, denizi çok berrak ve canlı bir turkuaz renge sahip. Çakıl taşlarında daha rahat yürümek için deniz ayakkabısı ve denizin berraklığının tadını çıkarmak için gözlük ve şnorkelinizi yanınıza almayı unutmamalısınız.

Kaş’ın denizi hafif serin bir deniz. Yer yer dağlardan akan kaynak suyunun dipten denize karışması bu serinliğin sebebi. Ama yazın hava o kadar sıcak olabiliyor ki bu serin deniz sayesinde gerçek anlamda ferahlayabiliyorsunuz.

Kaş ve etrafı caretta caretta‘ların(deniz kaplumbağası) üreme ve yaşam alanı aynı zamanda. Yüzerken ya da daldığınızda onlardan biriyle karşılaşmanız mümkün. Hayvanların doğal yaşamlarını bozmamak adına onlara özel ilgi vermemeniz gerekiyor.

Doğal plajlara giriş ücretsiz. Genelde en az bir tesis oluyor her plajda. Çoğu şemsiye ve şezlong için 10-15  tl arasında bir ücret alıyor. Şemsiye-şezlong için ücret almayanlar, 35 -120 TL. arasında bir harcama limiti koyarak oradayken yiyip içtiklerinizi bu miktardan düşüyorlar. Bunlar genelde ahşap platform üzerine kurulu beach'ler oluyor. Sadece Büyük Çakıl'daki işletmeler ne şemsiye-şezlong için ücret alıyor, ne de harcama limiti koyuyorlar.

Kaş'taki plajların bir kısmında, aslında bütün Türkiye'de uygulanması gereken her 100 metreye bir cankurtaran kuralı, uygulanıyor. Bu arada bazı beach'lerde profesyonel masörler tarafından masaj hizmeti de veriliyor.

Burada Kaş civarında karadan denize girebileceğiniz koyları anlattım. Koylar dışında Kaş'ın merkezinde kayalar üzerine kurulmuş ahşap platformları ile hizmet veren başka beach'ler de bulunuyor. Yarımada üzerindeki büyük otellerin bazıları da beach'lerine dışarıdan ziyaretçi kabul ediyor. Günlük tekne turları ile de sadece denizden ulaşılabilen koylarda denize girme imkanınız olacak.