Demre

Harita (enlem, boylam)36.244038, 29.991204
Kaş'tan arabayla sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan Demre, antik kent kalıntıları ve Saint Nikolaos Kilisesi sayesinde ziyaretçisi eksik olmayan bir yer. Demre'ye Kaş otogardan saat başı kalkan minibüslerle ulaşmak gayet kolay. Kilise zaten merkezde, Myra Antik Kenti ve Andraki Antik Limanı'na (Likya Müzesi) gitmek için taksiye binebilirsiniz.

Myra Antik Kenti

Likya Birliği'nde 3 oy hakkına sahip 6 şehirden biri olan Myra, M.S. 5. yy'da Likya Birliği'nin başkenti olmuş. Adını myra(mür) yağının üretildiği mersin bitkisinden aldığı düşünülüyor. Myra Antik Kenti özellikle Likya Dönemi kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ile ünlü. Ev tipi mezarların en güzellerine Myra'da rastlanıyor. Nekrapol alanında yer alan çoğunluğu düz damlı bazıları üçgen çatılı kaya mezarları, o dönemin ahşap ev yapılarının taklitleri aslında.

Andriake Antik Limanı

Myra Antik Kenti'nin limanı olarak kurulan Andriake, Likya Bölgesi'nin önemli limanlarından biri sayılıyor. Günümüzde, yanından akan çayın taşıdığı alüvyonlar nedeniyle limanı kapanmış ve bataklık halini almış. 

Antik limanda, MS 130 yılında inşa edilmiş Granarium binası dikkat çekiyor. Granarium limanlarda malları depolamak için yapılmış büyük ambarlara deniyor. Andriake'deki granarium neredeyse çatısına kadar korunmuş bir şekilde günümüze ulaşmış. Dünyada ayakta kalmış üç granariumdan biri sayılıyor ( bir diğeri de Patara Antik Kenti'nde). Yapı orjinalliği bozulmadan restore edilerek Likya Müzesi haline getirilmiş.

Andriake'den geriye kalanlar arasında mureks işlikleri de bulunuyor. Antik dönemde giysilerde kullanılan mor renkli boya, üst sınıfın konumunu gösteren önemli bir sembolmüş. Bu boya en iyi mureks türü deniz kabuklularından(purpur) elde ediliyor. Kabuklular toplu halde ezilerek boyanın özütü çıkarılıyor. Özütün kazanlarda ısıtılıp süzülmesinden sonra saf boya elde ediliyor. Likya Bölgesi'nde Phaselis ve Aperlai'nin yanı sıra Andriake'de önemli bir mureks boyası üretim merkezi. İşliklerde dolaşırken ayağınızın altında hissedeceğiniz kırılmış deniz kabuklarının 1500 yıl öncesinden kaldığını anlamak çok büyüleyici...
Andriake'de ayrıca büyük bir sarnıç, sinagog, kilise ve liman yapılarının kalıntıları görülebilir. 

Likya Müzesi

Andriake Antik Limanı'nın içinde yer alan Likya Müzesi'nin, orjinal bir Likya yapısının içine kurulması ne kadar yerinde olmuş. Andriake Limanı'nın dev yapısı granarium, restore edilerek bir Likya Müzesi haline getirilmiş. Sekiz bölümden oluşan yapıda, her bölüme bağımsız büyük kapılardan giriliyormuş. Ama müze olunca bu kapılar iptal edilmiş ve siz bir odadan diğerine içerideki kapılardan ilerliyorsunuz. Müzede her bölümde Likya Medeniyeti ile ilgili farklı bir konu ele alınmış. Müzenin genel olarak Likya Medeniyeti ile ilgili merak edebileceğiniz tüm bilgilerin ve antik parçaların sunulduğu hoş bir ortamı var. Neredeyse bir metre kalınlığındaki duvarları sayesinde yazın serin kalabilen ortamı da gezinize keyif katacak bir detay. Giriş ücreti 6 TL.

Saint Nikolaos (Noel Baba) Kilisesi

Günümüzde noel baba olarak bilinen Saint Nicholas (Aziz Nikolas), M.Ö 4. yy'da Patara'da doğmuş. Daha sonra piskoposluk yapmak için Myra kentine (Demre) yerleşmiş ve hayatının sonuna kadar burada yaşamış. Ortodoks hiristiyanların bu ünlü azizinin Demre'deki mezarını ziyaret etmek yüzyıllardır devam eden bir gelenek. Ölüm yıldönümü olan 6 Aralık, hala Demre'deki kilisede hiristiyanlar tarafından bir araya gelinen bir tarih. Giriş ücreti 30 TL.

Demre Otogar Taksi 0242 871 55 55