Kaş Merkezi

Antik kent Antiphellos'un üzerine kurulu olan Kaş merkezi, 1800'lü yılların sonuna doğru Meis'te yaşayan bazı Rum ailelerin kurdukları evler ile bir yerleşim merkezi haline gelmiş. 80'li yıllara kadar küçük bir balıkçı kasabası görünümündeymiş. Önce yabancı sonra yerli turistin keşfetmesi ile birlikte alternatif bir tatil kasabası olmuş. Alternatif kalmasının en büyük sebebi araba yoluyla gelmenin çok zor olmasıymış. 

Kaş günümüzde, restoran ve konaklama yerlerinin dışında birçok banka şubesi, marketler zinciri, her türlü dükkan barındıran küçük bir şehir havasında. Aslında yürüyerek 1-2 saatte rahatlıkla dolaşabileceğiniz küçüklükte. Tüm mekanların iç içe olması canlı ve hareketli bir hava katıyor Kaş'a.

Kaş merkezinin kalbi tabiki meydanı. Oldukça geniş olan meydanın etrafı eski Rum evleriyle çevrili. Bu evlerin hemen hemen hepsi şimdi kafe, restoran, dükkan olarak hizmet veriyor. Kaş genel olarak dik bir yapıda olduğu için bazılarının teraslarından manzara çok güzel oluyor.

Meydanın hemen önü teknelerin demirlediği Kaş Limanı. Liman, büyük bir mendirekle çevrili. Kaş'ta tekne turları ve dalış çok popüler, limanı sadece bu tekneler dolduruyor. Özel teknesi ile gelenler marinaya demir atıyor.

Limanın sağ tarafı antik tiyatroya, sol tarafı Küçük Çakıl denilen beach bölgesine çıkıyor. İki tarafta da denize girebileceğiniz, ahşap platformlar üzerine kurulu, çok sayıda 'beach' bulunuyor. Kaş kıyıları kayalık olduğu için denize ancak bu şekilde girilebiliyor.

Uzun Çarşı, 100 yaşından eski Rum evlerinin bitişik nizam sıralandığı, taş döşeli, trafiğe kapalı küçük bir sokak. Günümüzde çok çeşitli dükkanlara ev sahipliği yapıyor. Orjinal ve seçme ürünlerin satıldığı dükkanların sahiplerinin çoğu, uzun yıllar önce Kaş'a göç etmiş şehirliler. Uzun Çarşı'nın etrafındaki dar sokaklar kafe ve barlarla dolu. Yazın sokağa sığamayan bir kalabalık oluyor burada. Canlı müzik çalan barlar ya da eski evlerin avlularına açılmış kafeler keşfedilmeyi bekliyor. Sokağın sonunda Kral Mezarı denen, merkezdeki en büyük lahit (mezar) tüm heybetiyle karşılıyor sizi.

Kaş Marina, merkezden 15 dakikada yürüyerek ulaşabileceğiniz bir noktada. Kaş,  kıyılarının girintili çıkıntılı yapısından dolayı yat turizmi için çok uygun. Merkezdeki mekanların iç içeliğinden sonra marina çok ferah geliyor insana. Yazın kalabalıktan bunalan kendini buraya atabilir. Marinadaki 2 restoran ve 1 pub gün boyunca hizmet veriyor. Üstelik pub'ta bazı akşamlar canlı müzik de oluyor.