Kaş Patara Plajı

Harita (enlem, boylam)36.261480, 29.303357

2020-2021 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Patara Yılı olarak ilan edildi. Plaja 1 km uzaklıkta bulunan Patara Antik Kenti tarihte önemli bir yere sahip bir kent. 

Patara Plajı Kaş’a 43 km uzaklıkta yer alıyor. 12 km'lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliği ile dünyanın 1. en uzun plajı ünvanına sahip. İncecik kumdan oluşan plajı aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanı. O yüzden sabah 8 akşam 8 arası dışında plaj kullanıma kapalı.

Plajda beach hizmeti veren Kaş belediyesine ait bir günübirlik tesis bulunuyor. Sadece buranın önünde, ücretli şemsiye şezlong bulunuyor.

Plajın geneli doğal sit alanı olduğu için bakir havasını koruyor. Açık deniz olduğu için çoğunlukla dalgalı bir denizi var. Genelde eksik olmayan rüzgarı sayesinde rüzgar sörfçülerinin de tercih ettiği bir nokta. Aynı zamanda gün batımının çok güzel görüldüğü bir nokta Patara.

Patara Plajı'na en yakın yerleşim yeri olan Gelemiş Köyü, plaja yakın konaklamak isteyenler için çeşitli alternatifler sunuyor. 

Plaja ulaşmak için Kaş otogardan yazın 20 dakikada bir kalkan minibüsleri kullanabilirsiniz. Yol ayrımında inip 6 km’lik ara yol için başka bir servise geçiyorsunuz. Plaja varmak için önce birçok konaklama tesisi ve kafenin olduğu Gelemiş köyünden sonra Patara Antik Kentinden geçiyorsunuz. Plajın girişi ücretli. Patara Antik girişi için bilet alanlar plaj girişinde ücret ödemiyorlar.

Patara Kum Tepeleri

Plajın ortasında, geride yer alan kum tepeleri görülmeye değer. Eski Türk filmlerindeki birçok çöl sahnesinin burada çekilmiş. Özellikle gün batımında manzara çok güzel. Patara’da bulunan bir at çiftliği hem antik bölgeyi hem plajı hem de kum tepelerini sabah ve akşam saatlerinde atla gezebileceğiniz 2,5 saat süren turlar da düzenliyor. (Patara At Çiftliği 0532 477 52 03)