Kaş Kaputaş Plajı

Harita (enlem, boylam)36.229085, 29.448969

Uzun yıllar 186 basamakla inilip çıkılan dünyaca ünlü Kaputaş Plajı... Turkuaz rengi ile o kadar fotoğrafik ki Türkiye ile ilgili tanıtımlarda mutlaka bu plajdan bir kare kullanılıyor. Son yıllarda basamak sayısı neredeyse yarı yarıya indirilmiş, bir de günübirlik bir tesis kurulmuş, o yüzden de ziyaretçi sayısı daha da artmış.

Deniz, turkuaz rengini plajı kaplayan beyaza yakın renkli çakıl taşlarına borçlu. Dağlardan akan kaynak suyunun yer altından denizle birleşmesi denizinin serin olmasının sebebi.

Plajda belediyenin bir tesisi beach olarak hizmet veriyor. Buradan şemsiye - şezlong kiralamak, kafe hizmeti almak mümkün. Sabahları hem deniz hem plaj ortamı daha sakin oluyor. Deniz hemen derinleşiyor ve genelde hafif, keyifli dalgalar oluşuyor.

Kalkan’a 7 km, Kaş’a 20 km uzaklıkta bulunan plaja özellikle yazın kendi arabanızla gelmek park açısından stres yaratabiliyor. Plaja gelen yol uzun bir araba park yeri haline dönüyor. Belki de en iyisi Kaş otogardan yazın 20 dakikada bir düzenli olarak hareket eden minibüslerle ya da taksi ile gelmek. 

Plaja Kaş limandan kalkan özel tekne turları ile gelmek de mümkün. Bu turlarla geldiğinizde hem Kaputaş’ta uzun yüzme molası veriyor hem de mavi mağarayı ziyaret etmiş oluyorsunuz.

Mavi Mağara

Kaputaş Plajı'ndan 1 km uzaklıkta olan Mavi mağaraya sadece denizden ulaşılıyor.  Mağaranın uzunluğu 50 genişliği 40 metre. Zamanında Akdeniz foklarına ev sahipliği yapan mağara ismini deniz altından yansıyan güneş ışığının yarattığı parlak mavi renkten alıyor. Kalkan'dan kalkan bazı tekne turları Mavi Mağaraya da uğruyor.

Seyret Çakıl Plajı

Kaş ile Kaputaş Plajı’nın tam ortasında yer alan minik bir plaj burası. Arkasından vızır vızır arabalar geçiyor ama denizin turkuaz rengi insanı çekiyor. Yolun diğer tarafına kurulmuş tesisten beach hizmeti alabiliyorsunuz.