Kaş'ta Serbest Dalış - Free Diving

Serbest Dalış ( Free Diving) Nedir 

Denizin derinliklerinde yüzmek, sanki bir balık gibi denizle bir olmak, özgürce, hiçbir alete bağlı olmadan, olabildiğince uzun yüzebilmek... İnsanoğlu binlerce yıldan beri bunu yapıyor. İnsanlık tarihinde avlanmak için başlanan serbest dalış, son 70 yıldır bir spor dalı sayılıyor. Serbest dalış, yüzlerce metre derinliğe sadece nefesinizi tutarak daldığınız bir spor. 

Dünyada son 6-7 yıldır hızlı gelişmekte olan serbest dalışın tüplü dalıştan çok farklı olduğu görülüyor. Sadece teknik açıdan değil, bu sporu yapan profil açısından da fark gösteriyor. Serbest dalış sağlıklı ve dengeli yaşamayı gerektiriyor. Nefesinizi tutabilmek, bedeninizle bağınızı geliştirmek, sağlıklı bir yaşam şekline sahip olmak, konsantrasyon becerinizi arttırmak anlamına geliyor. Bu açıdan duygularını kontrol edemeyen, ani çıkışlar yapan, kolayca panik olabilen insanlar içinde çok yararlı etkileri oluyor. Kendini disipline etmeyi, regüle etmeyi öğrenmek insanın hayatına dinginlik de katıyor. Yani serbest dalış bir spor olmanın ötesinde bir hayat tarzı oluşturuyor. Serbest Dalış yapanların çoğunluğunun vejeteryan olduğunu, yoga ve meditasyon ile ilgilendiklerini, sigara içmediklerini, çevreye karşı duyarlı ve seçici bir kitle olduğunu söyleyebiliriz. 

Kaş'ta Serbest Dalış- Free Diving

Kaş, tüplü dalışta Türkiye’nin en önemli dalış noktası iken serbest dalışta dünya çapında bir yer diyebiliyoruz. 

Kaş’ın serbest dalışta öne çıkmasının en önemli sebebi, kıyıdan sadece yüzerek 65 metre derinlikte noktalara ulaşabilmek ve görüş mesafesinin çok yüksek olması. Bunun yanı sıra su altında akıntının fazla olmaması, su sıcaklığının 27 dereceyi bulması da bir avantaj. Kaş’ın hem lojistik hem ekonomik hem de tatil keyfi açısından dalışçıya seçenekler sunması da önemli bir nokta. Çünkü dünyadaki önde gelen serbest dalış noktalarının bazılarında yemek yiyebileceğiz iyi restoranlar bulmak bile mümkün değil. Tüm bunları topladığınızda Kaş'ın dünyada bir benzeri olmadığı söyleniyor.

Kaş’ta sadece serbest dalışa odaklanmış bir okul bulunuyor. Buradaki iki eğitmen ile birlikte ilk defa serbest dalış tecrübesi yaşayabilir ya da farklı seviyedeki eğitimler alabilirsiniz. Mesela sadece su altında fotoğraf çekme konusunda ilerlemek isteyen biri bile bu eğitimleri alabilir.

Tüplü Dalış ile Serbest Dalış Arasında Fark

Bu iki dalış arasındaki tek benzerlik ikisinin de su altında yapılması. Tüplü dalışta sırtınıza takılmış bir tüp ile dalış yapıyorsunuz, serbest dalışta sadece bir gözlük takıyorsunuz. Serbest dalışın tüplü dalıştan bir farkı da, daha çok deniz canlısını görebilme ihtimaliniz. Çünkü tüplü dalış noktaları özellikle yaz sezonunda çok kalabalık olabiliyor. İnsan kalabalığının sebep olduğu gürültünün deniz canlılılarını kaçıran bir etkisi var. Ama serbest dalışta sualtı sizi daha rahat kabul ediyor, çünkü en doğal halinizle yüzüyorsunuz.

Deneme Serbest Dalışı

Serbest dalış, sadece bir dalış kıyafeti, gözlük ve palet ile yapılan bir dalış. Hiç yapmamış olanlar ilk olarak ‘deneme serbest dalışı’ yapabilirler. Bir günlük program sabah 9’dan akşamüstü 4’e kadar sürüyor. İnsan fizyolojisi, nefes tutma teknikleri, ekipman bilgisi veriliyor. 5-6 metre derinliğe eğitmen ile birlikte dalış denemeleri yapılıyor. Günün sonunda en azından nefesinizi daha iyi tutmayı, şnorkel ile rahatlıkla yüzmeyi öğrenmiş oluyorsunuz.

Serbest Dalış Yarışmaları

Kaş’ın serbest dalış konusundaki avantajlı yanları, 3 yıl üst üste dünya şampiyonalığına ev sahipliği yapmasına sebep olmuş. Kaş son yıllarda serbest dalışta dünya ve Türkiye rekorlarının kırıldığı yer olmuş. Yerel yönetim çok destek oluyor ve yarımada üzerinde bulunan Belediye Halk plajına açılan bir merkez, TSSF’ye (Türkiye Su Sporları Federasyonu) tahsis edilmiş. 

Life Aquatic Serbest Dalış Merkezi +90 532 400 8836

Fotoğraflar: www.lifeaquatickas.com