Kaş'ta Yamaç Paraşütü

Fethiye Ölüdeniz'in ünlü aktivitesi yamaç paraşütü, son 4 yıldır Kaş'ta da yapılıyor.  Kaş'ın arkasındaki Asaş Dağı'nın eteklerinden, 650 metre yükseklikten hareket ediliyor. Termik etkiyle bazen 1000 metreye kadar yükselmek mümkün oluyor. 20-25 dakikalık bir uçuştan sonra Kaş Limana iniş yapılıyor.

İlk uçuş sabah 10'da başlıyor. Düzenleyen firmanın servisi ile yarım saatte uçuş noktasına varıyorsunuz. Orada rüzgarın durumuna göre uçuşunuza karar veriliyor. Tandem, yani bir pilot eşliğinde ikili yapılan uçuşlarda sizin hiç birşey yapmanız gerekmiyor, sadece manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. 20-110 kilo arasında herkes tandem uçuş yapabiliyor.

Kaş'ta yamaç paraşütü sadece mayıs- kasım arasında yapılabiliyor. Çünkü iniş yeri olan Kaş limanı ancak bu dönemde yeterince boş oluyor. Aslında yamaç paraşütünün Kaş'ta fazla gelişmemesinin sebebi bu iniş pistiyle ilgili yaşanan sıkıntı. Burası Türkiye'nin en zor iniş noktalarından biri sayılıyor. Deneyimli pilotlar sayesinde herhangi bir sorun yaşanmıyor ama çalışacak pilot bulmak da zorlanıyor acentalar. Deniz üstüne uygun bir iniş pisti kurulması ile ilgili bazı girişimler yapılmış ama sonuç alınmamış.

Kaş'ta kendi pilotları ile bu uçuşları yapan sadece iki acenta bulunuyor. 

Fly Lycia 0533 654 19 65
Larsoy Turizm 0542 731 2358

Fotoğraf: www.flylycia.com