Likya Yolu

Likya Yolu

Yılda ortalama 3 bin kişinin yürüdüğü yol, Fethiye’den başlayıp Antalya yakınlarında sonlanıyor. 535 km’lik yol Türkiye’nin ilk uzun, dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotası listesinde yer alıyor. Yolun açılmasına ön ayak olan İngiliz Kate Glow, Garanti Bankası’nın desteği ile 1999 yılında yolu haritalandırmış. Likya Yolu üç etaba ayrılıyor, Fethiye-Kalkan, Kalkan-Finike, Finike-Antalya .

Kate Glow, antik şehirlerin arasında bağlantı olması gerektiğinden yola çıkarak, bölgeyi kendi başına yürümeye başlıyor. Kendi kendine keşfettiği yolu, başka insanlar da yürüsün diye detaylı anlatmaya, haritada işaretlemeye başlıyor. Sonra İngiltere’den bir gazeteci onunla Likya yolunu yürüyüp haberini yapınca, İngiltere’den yürüyüşçüler gelmeye başlıyor. Zamanla yol üstünde konaklama yerleri artıyor, köylüler İngilizce öğrenmeye başlamışlar. Şimdi aplikasyonu olan, tur acentalarının çeşitli turlar düzenlediği bir yol.

Yolu baştan sona yürümek için, performansınıza bağlı olarak 21-40 güne ihtiyacınız olacak. Bunun için günde ortalama 20 km yürümeniz gerekecek. Tabi sırtınızda çantanız ve suyunuzla yürümek pek kolay olmayacak. Yürüyüşçülerin genel eğilimi etapları parça parça yürümek. Hava durumu açısından Likya yolunu yürümek için en uygun aylar mart-nisan ve ekim-kasım ayları.

Likya Yolu, 19 antik kentten geçiyor. Yol boyunca birbirinden çok uzak olmayan kırmızı beyaz işaretleri takip ediyorsunuz. Kaş'ta Likya Yolu turları düzenleyen tur şirketleri de bulunuyor.