Caretta Caretta

Denizlerde yaşayan bu kaplumbağa türü sadece yumurtlamak için karaya uğruyor. Nesli tükenen hayvanlar arasında olduğu için dünyada koruma altına alınmış. Yumurtalarını gece kuma açtıkları çukurlara gömüyorlar. Yumurtadan çıktıkları yeri unutmuyor ve yumurtlamak için aynı yere geri dönüyorlar. Anne kaplumbağa kumsalda açtığı çukura 80-100 kadar pinpon topu büyüklüğünde yumurtalarını koyuyor. Yumurtalar burada 60 gün kuluçkada bekliyorlar. Yumurtadan çıktıktan sonra kumun altında 26 saat bekleyen yavrular, aynı anda hep birlikte denize doğru yolculuklarına başlıyorlar. Birçoğu doğal seleksiyon sonucu denize ulaşamadan ölüyor.

Yumurtadan dolunayda çıkan yavrular ufuk ışığını takip ederek denizi buluyorlar. Yönlerini şaşırmamaları için etrafta hiçbir yapay ışığın olmaması gerekiyor. O yüzden Patara plajı akşam 8’den sonra ziyaretçilere kapalı.

Kaş etrafında dalış yaptığınızda bir caretta caretta ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek. Bu kaplumbağalar denizdeki tüm canlılar gibi zararsız. Ancak aşırı uyaracak şekilde davranırsanız size tepki vermesi beklenebilir.