Meis'de Nerede Yenilir

Ufak adanın en canlı tarafı restoran ve kafeleri. Günübirlik ziyaretçisi bol olan ufak adayı kısa sürede gezip gördükten sonra, deniz kenarındaki restoranlarından birine kurulup kalkış saatine kadar keyif yapabilirsiniz.

Tekneden inip ara sokaklara daldığınızda burnunuza gelen sakız kokusu sizi adanın tek pastanesine çıkaracak. Pastanede çok çeşitli kurabiyeler ve her sabah taze pişirilen tuzlu ürünler bulmak mümkün.

Rumlar için kafelerde vakit geçirmek bir alışkanlık. Sabahtan gece yarısına kadar açık ada kafelerinde günün her saati kahve, frappe ya da içki içmeniz mümkün. Kahvenin yanına çeşitli tatlıları da oluyor. Cappuccino ve frappe 3 euro civarında.

Meis restoranlarında hem et hem deniz ürünleri ağırlıklı, mezeli, salatalı tam bir akdeniz mutfağı hakim. Çim çim denen küçük karides, kızarmış feta peyniri, güneşte kurutulmuş ahtapot, kalamar dolma adaya özgü lezzetler. Meis'in farklı kültürlerle ilişki içinde olduğu menülerde göze çarpıyor. Falafel, kurufasülye, musakka hemen hemen her restoranda bulunuyor. İtalyan etkisi yine her menüde görebileceğiniz makarna ve risotto çeşitlerinden anlaşılıyor. 

Deniz kenarında olmayan tek restoran, yukarda manastırın olduğu meydanda bulunuyor. Adalı iki kızkardeş tarafından işletilen restoran, pötikareli kırmızı masa örtüleri, tahta masaları ve meydandaki konumu ile çok otantik. Burada daha geleneksel ada yemekleri yemeniz mümkün. Ahtapotlu pilav Maria'nın spesiyali.

Restoranlarda meze fiyatları 4-5 euro, deniz ürünleri mezeleri 9- 15 euro civarında. Menülerin çoğunda Türkçe açıklamaları da bulunuyor. Ödemeleri lira olarak yapmanız da mümkün. 

Limanda yemek yerken kıyıya yanaşan deniz kaplumbağalarını göreceksiniz. Yıllardır restoranda oturanların kaplumbağalara yemek atması onları alıştırmış. Ama aklınızda olsun, doğalarını bozmamak ve hayatta kalmalarını sağlamak için, Yunan sahil güvenliğin 2019'da aldığı kararla deniz kaplumbağalarının beslenmesi artık yasak.