Meis'te Gezilecek Yerler

Zamanında 15 bin kişinin yaşadığı adada günümüzde sadece 400 küsür kişi ikamet ediyor. Tabi yazın evlerine ziyarete gelen Rumlar ve Kaş'tan gelen turistler ile nüfus canlanıyor. Yerleşim yeri yürüyerek 1-2 saatte gezilecek kadar küçük. Kendinizi dar, rengarenk çiçeklerle dolu, bakımlı sokaklarına bırakıp kaybolmak en güzeli. Tabi ki kaybolmak mümkün değil, burası çok küçük bir yerleşim. Hiçbir yeri özellikle aramanız gerekmiyor, iki müzesi, şapeller, manastırlar zaten karşınıza çıkacak. Arada durup beğendiğiniz bir kafede ya da restoranda mola vermeyi ihmal etmeyin... 

Adada çok az araba ve motor kullanılıyor. İsterseniz motor kiralayarak da gidilebilecek bütün yollarını dolaşabilirsiniz. Adada 2019 itibariyle 12 restoran, 4 kafe-bar, 1 pastane, 2 market ve 6 konaklama yeri bulunuyor. 


 Gezilecek Yerler  

- Limana yanaşırken soldaki tepenin üzerine kurulu şövalye kalesi 14. yy'da yapılmış. Aslında daha da eski zamanlardan kalma bir kalenin üzerine kurulmuş. Dik bir yürüyüş ile kaleye ulaşıyor. Kale duvarına monte edilmiş dik demir merdiven sizi zirveye çıkarıyor. Zirvede kalenin taş kalıntılarından başka birşey yok, ama manzara tabiki etkileyici...

 - Adada iki likya kaya mezarı bulunuyor. Bu yüzden Avrupa'ya ait tek kaya mezarlarına sahip olma ünvanını taşıyor Meis. Limandan şövalye kalesine doğru kıyı boyunca yürüdüğünüzde kayalrın arasında farkedeceksiniz. 

 - Limanın sol tarafında fark edeceğiniz, 1753’de inşa edilen Osmanlı camisi 2007 yılında restore edilerek etnoğrafya müzesi haline getirilmiş. 20. yy’dan kalma ada hayatına ait eşyalar, eserler sergileniyor. Ayrıca adada bir arkeoloji müzesi de bulunuyor.

- St. George of the Mountain Manastırına ulaşmak için ada merkezinin arkasındaki tepede göreceğiniz taş merdivenleri tırmanmanız gerekiyor. 400 basamaklı merdiveni tamamlamak özellikle yaz sıcağında çok iyi bir kondisyon gerektiriyor. Tırmandıkça limanı, tüm evleri ve denizi kuş bakışı seyretme şansınız oluyor.

400 basamaklı taş merdiveni tamamladıktan sonra düzlük bir alanda ilerleyecek ve sonra adanın öbür tarafını görebileceğiniz bir noktaya ulaşacaksınız. Biraz daha ilerlediğinizde kale gibi kalın duvarlarla çevrili ve kilitli manastır karşınıza çıkacak. Ama zaten ona ulaşmak bir bahane. Buradan adanın büyüklüğünü, bakirliğini, boşluğunu rüzgarın eşliğinde seyredin. Manastır hayatının kısa tadına varın... 

Tepeye çıkmak acele etmeden, fotoğraf çekerek 45 dakikayı buluyor. Yaz sıcağında tüm merdivenleri çıkmak çok zor olacaktır, bir yere kadar gidip geri de dönebilirsiniz.  Ama yanınıza şapka, gözlük ve güneş kremi almayı unutmamalısınız. Bu arada tepeye taksi ile 15 euroya çıkmak da mümkün.

- Çanak şeklindeki limanın diğer ucuna kadar yürüdüğünüzde, tek başına duran beyaz kilise dikkatini çekecek. Heykeltraş Alexandros uzun yıllardır yaz aylarını burada geçiriyor. Kilise ibadete kapalı ama onun sayesinde başka bir anlam kazanmış. Alexandros hem kilisenin etrafındaki kaya parçalarını hem de kilisenin kayadan duvarlarını yontarak heykel haline getirmiş. İçeride ayrıca farklı heykel çalışmaları da bulunuyor. Kilise, hem sergi alanı hem de onun yaşam alanı, o yüzden sessiz ve saygılı bir şekilde hareket etmeli. Bu arada kilisenin önünden denize girmek de çok keyifli...

Denize Girilecek Yerler

Adada denize girebileceğiniz düz ayak bir kumsal bulunmuyor. Limandaki bazı kafelerin ve otellerin önündeki merdivenlerden denize girmek mümkün. Limanın iki ucunda deniz oldukça temiz ve berrak. Ama ortalarında denizin daha kirli ve bulanık olduğu görülüyor. 

- Limanın sol ucundaki eski caminin hemen önünde, şezlongu şemsiyesi olan bir kafe, beach olarak kullanılıyor. Önündeki merdivenlerden havuza girer gibi denize girebiliyorsunuz. Limanın sağ ucundaki Megisti Otel'de denize girebileceğiniz bir nokta. Buradaki şemsiye şezlonglardan ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz.

- Meis'in hemen önündeki küçük bir adacığın üzerine kurulu Saint George Plajı denize girilecek en temiz nokta. Buraya deniz taksi ile ulaşmanız gerekiyor (5 euro). Şezlong ve şemsiyeler 4 euro, yiyecek ve içecek menüleri geniş. Denize yine merdivenlerden inerek giriliyor. İşletmecilerinden biri adaya Kaş'tan gelin gitmiş bir Türk. Size adayla ilgili bir çok konuda yardımcı oluyor. Bu arada Mavi Mağara için deniz taksiye bindiğinizde, dönüşte Saint George Plajında inebilirsiniz, böylece bu plaja gitmek için tekrar 5 euro vermeniz gerekmez.

- Limanın bitişiğindeği küçük koyun adı Mandraki. Çok çekici görünmese de buradaki taşlık küçük sahilden de denize girenler oluyor.