Meis Mavi Mağara

Adanın güneyinde yer alan Mavi Mağara tam bir doğa harikası. Dünyada az sayıda örneği olan mağara, adalıların deyişiyle adaya verilmiş bir armağan. Birden fazla koşulun bir araya gelmesi ile oluşan parlak mavi renk insanı doğaya bir kere daha hayran bıraktırıyor. Güneş ışınlarının mağaranın dar girişinden doğru açıda suya yansıması ile oluşan mavi renk sanki fosforlu bir tona bürünerek büyüleyici bir görüntü yaratıyor.

Meis limanından kalkan küçük motorlu tekneler sizi 15 dakikada mağaraya ulaştırıyor . Mağaranın girişinin güneş ışığını aldığı vakitler sabahtan öğlene kadar. Dolayısıyla sadece bu saatlerde ziyaret ediliyor mağara. 

Mağaranın bir metreyi bile bulmayan girişinden geçebilmek için kaptanın uyarısı ile tam zamanında kayıkta yere oturuyorsunuz. Bu geçiş, heyecanı arttırıyor ve sanki gözlerinizi kapatıp açtığınızda kendinizi başka bir gezegende buluyorsunuz. İçeriye girdiğinizde çok geniş ve yüksek bir mağara çıkıyor karşınıza. Tekne mağarada 15 dakika kalıyor. Bu sırada isteyenler masmavi suya atlayıp yüzebiliyorlar. Kaptanın dediğine göre nisan -mayıs aylarında giderseniz mağaranın içinde yavru fok balıkları görme şansınız da olabiliyormuş.

Maksimum 6 kişilik tekneler ile yapılan tur 45 dakika sürüyor. Fiyatı 10 euro. Rezervasyon yapmanız gerekmiyor.