Kosta Boda

Harita (enlem, boylam)36.199455, 29.641079
Kaş'ın en orjinal dükkanlarından biri olan Kosta Boda, dünyada kristalden sanatsal ürünler üreten, ikisi de İsveçli, Kosta Boda ve Maleras Gallery'nin işlerini sergileyen bir mağaza.  İsveç'te doğan ve 350 senedir devam eden geleneksel bir işçilik bu. Tamamen el işçiliği ve kök boyalar ile yapılıyor. Dededen eczacı Abay Ailesi'nden iki kardeşin eczacılığı bırakıp, Prag'da kristal ürün satan mağazalarını açmaları 20 yılı buluyor. Sonra tesadüf keşfettikleri Kosta Boda ürünlerini de mağazalarına ekliyorlar. Ürünler o kadar ilgi görüyor ki şimdi sadece Kosta Boda ve Maleras'ın ürünlerini sattıkları 6 mağaza ile devam ediyorlar Prag'da.

Kardeşlerden birinin aynı mağazayı Kaş'ta açması ise 12 seneyi buluyor. Avrupalı ve yat ile gelen turistin çok olması onları için Kaş'ı ideal bir nokta yapmış. Kısa sürede hem yabancı hem yerli turistin beğenisini kazanan bir mağaza haline gelmiş. Ürün fiyatlarının Avrupa'dan daha ucuz olması tercih sebebi de olmuş. 

Mitolojiden esinlenerek tasarlanmış kolyelerden 'şans tılsımı' en çok tutulan ürünlerden. Kolyeyi taktıktan sonra 3 gün hiç çıkarmamanız gerekiyormuş. Anlamlı ve özel bir hediye almak isteyenler, evine güzellik katmak isteyenler Kosta Boda'ya mutlaka uğramalı...
"Kosta Boda" 6595 defa görüntülenmiştir